Опубликовано: 12 июня 2012, 20:17
39

Першы сакратар пасольства Венесуэлы ўзнагароджаны дыпломам Першай ступені на фестывалі ў Паставах (СПІС ЛАЎРЭАТАЎ)

Першы сакратар амбасады Баліварыянскай Рэспублікі Венесуэла Херарда Эстрада Марцінас сыграў на скрыпцы для пастаўскай публікі і паабяцаў вярнуцца ў горад з сольнай праграмай. А музыкі з рэгіёнаў Краю – Пастаўшчыны, Мядзельшчыны і Маладзечаншчыны - таксама атрымалі ўзнагароды на конкурсе “Хто каго?”.

Па словах дырэктара пастаўскага Дома культуры Алы Чарнюк, першаму сакратару амбасады спадабалася выступаць у Паставах. На пачатку ліпеня ён вырашыў прыехаць у горад зноў, але не адзін, а са сваім калектывам. Справа ў тым, што Херарда Эстрада Марцінас -каардынатар Лацінаамерыканскага культурнага цэнтра імя Сімона Балівара, пры якім існуе музычны калектыў.

Алёна СПІРЫДОН, Міхаіл МАРЖЭЎСКІ

Пастаўскі Дом культуры прадставіў вынікі традыцыйнага конкурсу калектываў і асобных выканаўцаў на народных інструментах "Хто каго?" ХV Міжнароднага фестывалю народнай музыкі “Звіняць цымбылы і гармонік” у Паставах. Журы ўзначаліў М.А.Казінец - народны артыст Беларусі, прафесар, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь, мастацкі кіраўнік Нацыянальнага акадэмічнага народнага аркестра Рэспублікі Беларусь імя І.Жыновіча.

Былі ўзнагароджаны:

1. За захаванне народных музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнай творчасці ў намінацыі “дзіцячая творчасць”:

1.1. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” узнагароджваецца:

- ансамбль баянаў “Нарачанскі бамонд” навучэнцаў сярэдняй школы № 2 г.п.Нарач.

1.2. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Палкіна Аляксандра (цымбалы) г.Паставы;

- Барысюк Аляксандра (цымбалы) г.Паставы;

1.3. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ І СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Гаглашвілі Уладзіслаў (балалайка) Маладзечанская дзіцячая школа мастацтваў;

- Крыгер Лізавета (дудка) Дзяржынская дзіцячая школа мастацтваў;

- узорны ансамбль народнай музыкі “Званочкі” Варапаеўскай дзіцячай школы мастацтваў (кіраўнік – Валянціна Тамазанава).

2. За захаванне народных музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнай творчасці ў намінацыі “народныя спевы і прыпеўкі”:

2.1. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” узнагароджваюцца:

- Марозава Антаніна і Старавойтава Таццяна, г.Дуброўна;

- Савіч Вольга і Макарэвіч Яўгенія, г.Мінск;

2.2. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІІ СТУПЕНІ” узнагароджваецца:

- Моргун Вольга, г.Пушкіна Маскоўскай вобласці, Расія

2.3. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Барсукова Людміла, г.Гарадок

3. За захаванне народных музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнай творчасці ў намінацыі “інструментальныя дуэты”:

3.1. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” узнагароджваюцца:

- Пітэрс Даўгуліс (гармонік) і Зане Дукальска (бубен) г.Рэзэкне, Латвія;

- Людміла Тарасенка (цымбалы) і Алена Карніцкая (цымбалы) г.Дзяржынск;

3.2. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ І СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Ванда Мацкевіч (цымбалы) і Анатоль Собаль (гармонік), салісты заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага ансамбля “Паазер’е” выкладчыкаў Пастаўскай дзіцячай школы мастацтваў;

- Аман Малдыбаеў (дамбра) і Рустэм Малдыбаеў (дамбра), грамадскае аб’яднанне “Казахская рэгіянальная нацыянальна-культурная аўтаномія Масквы” і фонда садзеяння развіццю сяброўства народаў і нацыянальнага мастацтва “Астана”;

- Аксана Буднік (бандура) і Дзмітрый Лук’яненка (бандура), Кіеўскі дзяржаўны ўніверсітэт культуры, Украіна;

4. За захаванне народных музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнай творчасці і выканальніцкае майстэрства ў намінацыі “выканаўца на народных інструментах”:

4.1. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” узнагароджваюцца:

- Міхаіл Шлег (гармонік), г.Дуброўна;

- Аман Малдыбаеў (дамбра), грамадскае аб’яднанне “Казахская рэгіянальная нацыянальна-культурная аўтаномія Масквы” і фонда садзеяння развіццю сяброўства народаў і нацыянальнага мастацтва “Астана”;

- Андрэй Шклёда (старадаўнія струнныя музычныя інструменты), г.Мазыр;

- Аляксандр Кавалёў (гармонік), г.Горкі;

- Аляксандр Савіч (гармонік), Мінскі дзяржаўны каледж мастацтваў;

- Бялясаў Аляксей (скрыпка), г.Дзяржынск;

4.2. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Уладзімір Шакуцёў (гармонік), г.Гарадок

- Аляксей Амбражэвіч (гармонік), г.Мінск;

- Анатоль Кудласевіч (гармонік), г.Старыя Дарогі;

- Зане Дукальска (бубен) г.Рэзэкне, Латвія;

4.3. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Азамат Нурашоў (дамбра), грамадскае аб’яднанне “Казахская рэгіянальная нацыянальна-культурная аўтаномія Масквы” і фонда садзеяння развіццю сяброўства народаў і нацыянальнага мастацтва “Астана”;

- Уладзімір Літвінчук (гармонік), Брэсцкі раён;

- Людміла Рудзінская (цымбалы), г.Мазыр;

4.4. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ І СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- Херарда Эстрада Марцінас (скрыпка), Баліварыянская Рэспубліка Венесуэла;

- Святлана Нігурэнка (бандура), г.Кіеў, Украіна;

- Міхаіл Сіняк (гармонік), г.Мінск;

4.5. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ І СТУПЕНІ” і спецыяльным прызам імя Уладзіміра Грома ўзнагароджваецца:

- Сяргей Ярук (народныя драўляныя музычныя інструменты) Маладзечанскі раён.

5. За захаванне народных музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнай творчасці і выканальніцкае майстэрства ў намінацыі “ансамблі народнай музыкі”:

5.1. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” узнагароджваюцца:

- народны ансамбль гарманістаў “Гарадоцкія музыкі” Гарадоцкага раённага метадычнага Цэнтра народнай творчасці і культасветработы

(кіраўнік – Аляксандр Шандаеўскі);

- заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь ансамбль народнай песні і музыкі “Крыніца” Дубровінскага раённага Дома культуры

(кіраўнік – Міхаіл Шлег);

- танцавальны калектыў “Сана” грамадскага аб’яднання “Казахская рэгіянальная нацыянальна-культурная аўтаномія Масквы” і фонда садзеяння развіццю сяброўства народаў і нацыянальнага мастацтва “Астана”

(кіраўнік – Жаркын Уцешава);

- народны ансамбль народнай песні “Бераставіцкія музыкі” Бераставіцкага раённага Дома культуры (кіраўнік – Юрый Заяц);

- народны ансамбль народнай музыкі і песні “Жывіца” аўтаклуба дзяржаўнай установы культуры “Цэнтралізаваная клубная сістэма Горацкага раёна (кіраўнік – Аляксандр Кавалёў);

- народны ансамбль рускай песні “Масковія” г.Пушкіна Маскоўскай вобласці, Расія (кіраўнік – Марына Серыкава);

- танцавальны калектыў “Тамміку” г.Йыхві, Эстонія (кіраўнік – Хелі Торі);

- фальклорны гурт “Сяброўкі” Дукорскага сельскага Дома культуры Пухавіцкага раёна (кіраўнік – Алена Петрусенка);

5.2. спецыяльным дыпломам “УДЗЕЛЬНІК ФЕСТЫВАЛЮ” і спецыяльным прызам аргкамітэта “Культурная спадчына Антонія Тызенгаўза” узнагароджваецца:

- ансамбль “Альба Рутэнія” выкладчыкаў дзіцячай школы мастацтваў № 2 г.Мазыра (кіраўнік Андрэй Шклёда);

5.3. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- узорны дзіцячы калектыў “Белаярскія лыжкары” Мошкаўскага раёна Навасібірскай вобласці, Расія (кіраўнік – Станіслаў Равякін);

- народны ансамбль народнай музыкі і песні “Магілёўцы” Магілёўскага абласнога метадычнага цэнтра народнай творчасці і культурна-асветнай работы (кіраўнік – Таццяна Аднарогая);

- інструментальны ансамбль “Кросны” Мінскага дзяржаўнага каледжа мастацтваў (кіраўнік – Вольга Трамбіцкая);

5.4. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ ІІ СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- ансамбль народных інструментаў “Вітэры” г.Рэзэкне, Латвія

(кіраўнік – Сандра Старе);

- народны ансамбль беларускай музыкі “Бліскавіца” выкладчыкаў дзіцячай школы мастацтваў № 2 г.Мазыра (кіраўнік – Таццяна Пайкова);

- народны ансамбль народнай песні і музыкі “Шчодрыца” Палаца культуры “Лошыцкі” г.Мінска (кіраўнік – Ірына Вакульчык);

- народны ансамбль народнай музыкі “Спадчына” Дзяржынскага гарадскога Дома культуры (кіраўнік – Віталь Клімакоў);

5.5. спецыяльным дыпломам фестывалю “ЛАЎРЭАТ І СТУПЕНІ” узнагароджваюцца:

- народны ансамбль народных інструментаў “Сябрына” Тэльманаўскага сельскага Дома культуры Брэсцкага раёна (кіраўнік – Віктар Дземянюк);

- народны ансамбль песні “Спадчына” Тэльманаўскага сельскага Дома культуры Брэсцкага раёна (кіраўнік – Уладзімір Літвінчук);

- ансамбль народнай песні і танца “Аўкштайцыя” г.Швянчоніс, Літва (кіраўнік – Аўрымас Балюконіс);

- узорны ансамбль бандурыстаў “Мальвы” Цэнтра творчасці дзяцей і моладзі Абалоньскага раёна г.Кіева, Украіна (кіраўнік – Ніна Галючык);

6. За значны ўклад у захаванне музычных традыцый, развіццё народна-інструментальнага мастацтва і выканальніцкае майтэрства спецыяльным дыпломам “ЛАЎРЭАТ ФЕСТЫВАЛЮ” і спецыяльным прызам аргкамітэта узнагароджваецца:

- Літоўскі дзяржаўны ансамбль песні і танца ”Lietuva”, г.Вільнюс, Літва

(мастацкі кіраўнік – Рабертас Кацінскас).

Больше материалов про фестиваль в Поставах можно прочитать ЗДЕСЬ.

Все фото и видео можно увидеть ЗДЕСЬ.



Читайте также

Узнали, когда в Молодечненском и Вилейском районах не будет света
С 28 ноября по 9 декабря в двух районах будут планово отключать электричество.
Умер министр иностранных дел Беларуси Владимир Макей
Скоропостижно скончался министр иностранных дел Республики Беларусь Владимир Макей.
В Поставском районе браконьер убил семь косуль и лося: возбуждено уголовное дело
Сотрудники следственно-оперативной группы Поставского РОВД возбудили уголовное дело в отношении браконьера, который незаконно добыл семь косуль и лося.